mobil : 0905 442097
Navštívte náš e-shop

 

 
 
 
 

 

Reverzná osmóza s UV sterilizátorom na ničenie baktérií
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
  Voda a zdravie.
 
"In vino veritas, in agua sanitas" alebo "Vo víne je pravda, vo vode zdravie".

Ak sa zamyslím nad odkazom tohto tisíce rokov starého výroku, nezostáva mi nič iné, ako s ním s úsmevom súhlasiť. Veď aj to víno, ako nápoj bohov stvorený zemou, slnkom, ľudským umom a prácou ľudských rúk, potrebuje vodu. Tú vodu, ktorej kvapku svojimi koreňmi nasaje strom, pričom kvapka šplhajúc sa nahor smerom k oblohe, ťahá za sebou reťaz ďalších kvapiek. Vietor kvapky z listov odparí, vznikne dažďový mrak, z ktorého skôr alebo neskôr naša kvapka spadne späť a možno to bola tá, čo nám naposledy kvapla na nos. A možno to bola kvapka z Archimedovej vane. Veď vedci sa domnievajú, že vody na zemi nie je ani o kvapku menej, či o kvapku viac od doby vzniku našej planéty, pričom voda pokrýva 2/3 jej povrchu.

Osveta a dnes už tisíce článkov a publikácií o zdravom životnom štýle nás už asi všetkých presvedčili, že základnými kameňmi zdravia, s čím súvisí kvalita života a jeho čím dlhšie plnohodnotné prežitie, sú čistý vzduch - čistá voda - čisté, prírodné, chemicky neupravované potraviny - slnečný svit - dostatok pohybu - obmedzenie konzumácie soli..
Ak bývame v strede mesta nad križovatkou a pritom robíme barmana, je to zlé... No za čistým vzduchom sa už sťahovali mnohí. Kvalitné potraviny si vieme zabezpečiť vo forme biovýrobkov a obmedzením nákupu potravín s "desiatimi É-čkami", slniečko svieti pre všetkých, zabehať si môžme kedykoľvek a je len na nás koľko solíme. Zostáva nám čistá voda.

Život človeka je s vodou nerozlučne spätý. Telo človeka tvorí asi 65% vody a denne jej náš organizmus spotrebuje asi 2,5 litra. Z tela je vylučovaná dychom, potom, močom, pričom okrem iných dôležitých funkcií telo očisťuje a reguluje telesnú teplotu. Túto vylúčenú vodu musíme organizmu nahradiť, pretože už pri 1% nedostatku vody v pomere s hmotnosťou tela pociťujeme smäd, pri 5% sa telo prehrieva a reaguje zvýšenou teplotou (horúčka), pri 8% prestávajú fungovať obličky, pri 10% svaly a 20% nastáva smrť. Alebo inak, už pri strate 3 litrov vody sa mení správanie človeka, pri 7 litroch je vážne ohrozené zdravie. Množstvo prijímaných tekutín je individuálne, je úmerné hmotnosti človeka a prostrediu v ktorom sa nachádza, pričom v priemere je to 2,5 až 4 litre vody denne. Tento objem je značný a ak s vodou prijímame aj minerálne soli vo väčších koncentráciách (napr. minerálnych vodách, kde sú bežné obsahy aj 2500 mg/l a na vinetách sú uvádzané pod pojmom celková mineralizácia), hrozí ukladanie týchto minerálov v tele, s čím sú spojené následné zdravotné ťažkosti. Minerály v týchto vodách sú anorganického pôvodu a keďže ľudský organizmus nie je strom ani rastlina ktorá, tieto látky spracuje fotosyntézou, nedokáže minerály spracovať, sú mu cudzie. Organizmus dospelého človeka si poradí asi s 3%, organizmus dieťaťa asi s 5% anorganických minerálov. Nespracované minerály sa ťažko vylučujú a telo zaťažujú. Menia krvný obraz, usádzajú sa v tepnách a žilách, spôsobujú ich kôrnatenie a zvyšujú krvný tlak, s čím je spojené riziko infarktu či mozgovej porážky (arterioskleróza). Zaťažujú obličky (ľadviny), kde vznikajú bolestivé obličkové kamene, usádzaním minerálov v kĺboch spôsobujú zápaly, obmedzujú ich pohyblivosť a spôsobujú bolestivé stavy. Na trhu je dnes množstvo balených stolových vôd a tak možnosť zakúpiť si kvalitnú, nízkomineralizovanú vodu má asi každý. Pri nákupe si treba všímať celkovú mineralizáciu, pričom platí čím nižšia, tým lepšia. Toto kritérium spĺňajú dojčenské, prípadne stolové vody (Viac o dojčenskej vode). Ľudskému organizmu sú prospešné organické minerály, teda minerály rastlinného alebo živočíšneho pôvodu. Nájdeme ich v strukovinách, zelených častiach rastlín, ovocí, orechoch, v mäse a rybách, v syroch, vajciach...

Ďalšou možnosťou je voda z vodovodu. Podľa príslušných predpisov je každá dodávateľská spoločnosť zaoberajúca sa distribúciou vody povinná dodať spotrebiteľovi zdravotne nezávadnú vodu, ktorej kvalitu a parametre kontroluje v pravidelných presne stanovených intervaloch. Na hodnotenie kvality slúžia normy, kde sú stanovené limity látok v množstvách, ktoré môže voda obsahovať. Vplyvom priemyselnej a poľnohospodárskej činnosti, nárokmi človeka na stále vyšší životný štandard a mnohými ďalšími okolnosťami ako sú havárie, živelné udalosti, neúcta a ľahostajnosť k životnému prostrediu, sa však do vody dostali a nebuďme naivní, stále sa dostávajú látky ľudskému zdraviu škodlivé a ľudské zdravie ohrozujúce. A tak v norme, ktorá je stále len kompromisom medzi kvalitou a možnosťami, nájdeme povolené limity aj takých látok ako je olovo, azbest, ortuť, ropné produkty, pesticídy, ťažké kovy, dusičnany, chlór...Je všeobecne známe, že tieto látky poškodzujú ľudské zdravie a poškodzujú ho aj v malých dávkach, ktoré človek roky prijíma v čaji, polievkach, ryži, cestovinách... Nekritizujme však vodárov, ani zostavovateľov príslušných noriem. Je to ťažký boj zabezpečovať pitnú vodu zo stále viac znečistených zdrojov a najmä zabezpečovať ju v množstve v akom ju vodárne dodávajú.

Avšak jednoduché to nemáme ani my, spotrebitelia. Môžme sa rozhodnúť medzi drahou, kupovanou, balenou vodou so starosťami okolo nákupu, dovozom, nosením a skladovaním, alebo sa zmierime so skutočnosťou, že vodu máme podľa normy a že je za to predsa niekto zodpovedný. A aj keď nám domov, či lepšie povedané do hrnca s polievkou pritečie s každým litrom 40mg dusičnanov, utešíme sa, že lekárska veda ide dopredu a tú rakovinu, ktorú z nich tesne pred dôchodkom dostanem, mi dáko zázračne odstránia...
Máme však ešte ďalšiu možnosť. Môžme si zabezpečiť zariadenie na doúpravu pitnej vody, malý zázrak do domácnosti, reverznú osmózu. Toto zariadenie nám upraví vodu z vodovodu, prípadne z vlastnej studne alebo akéhokoľvek iného prijateľného zdroja. Z vody odstráni nečistoty a nebezpečné látky, minerály, mikroorganizmy... Takto "vyčistenú vodu" nám zariadenie obohatí o potrebné minerály v správnom množstve a pomere, zlepší jej fyzikálne vlastnosti a upraví ju pre lepšie prijatie organizmom. Vodu budete mať k dispozícii stále, v neobmedzenom množstve a navždy. Nepoznám nikoho, kto by nebol s týmto zariadením spokojný. Ak potrebujete ďalšie informácie, skontaktujte sa s nami.
Ak Vás článok zaujal, ak by ste chceli niečo doplniť, vyjadriť sa, prispieť na stránku vlastným názorom alebo skúsenosťou, napíšte sem. Váš príspevok radi uverejníme.
 

 

 

© 2008 - 2018 Simaco Slovakia s.r.o. - Všetky práva vyhradené