mobil : 0905 442097
Navštívte náš e-shop

 

 
 

 

Reverzná osmóza s UV sterilizátorom na ničenie baktérií
 
 

 

 

 
  Voda a dieťa.
   

Keďže dieťa nie je "malým dospelým", je zraniteľné a na svojej matke úplne závislé, je dôležité myslieť na kvalitu prijímanej pitnej vody matkou už v tehotenstve. V tomto období sa obsah telových tekutín v tele matky zvyšuje a tým sa zvyšuje aj potreba ich príjmu. Konzumácia kvalitnej, nezávadnej chemicky neupravovanej vody bez zvyškového chlóru, dusičnanov, baktérii či zvýšeného obsahu minerálnych solí, by mala byť pre zodpovednú budúcu mamičku samozrejmosťou. Dieťa je počas tehotenstva a dojčenia chránené matkiným imunitným systémom, avšak aj v tomto období je nutné pamätať na to, čo matka vypije a zje.

Zamyslime sa však nad situáciou po pôrode, keď matka z rôznych príčin dojčiť nemôže a dieťatko prechádza na umelú výživu. Sušené mlieko pre kojencov obsahuje komplex látok dôležitých pre správny vývoj dieťaťa a je vyrábané pri dodržaní najprísnejších hygienických noriem. Pri príprave sušeného mlieka je preto veľmi dôležité použiť kvalitnú, chemicky neupravenú vodu, najlepšie dojčenskú vodu, ktorá je vyrábaná pre tieto účely. Dojčenská voda má požadovavanú nízku mineralizáciu a pre dieťa aj ďalšiu veľmi dôležitú vlastnosť. Má znížené množstvo dusičnanov, kde je ich limit stanovený štátnym nariadením na 15mg/l, pričom vo vedeckých kruhoch sa vraví o čísle do 7mg/l. Pre deti do troch mesiacov je vyšší obsah dusičnanov mimoriadne nebezpečný. V tráviacom trakte dieťaťa sa dusičnany redukujú na dusitany a tie následne reagujú s hemoglobínom. Dochádza k dusičnanovej alimentárnej methemoglobinemii, na premenu krvného farbiva hemoglobínu na tmavohnedý methemoglobin, ktorý nie je schopný prenášať kyslik. Znižený transport kyslika v organizme sa prejavuje šedomodrým zafarbenim kože okolo úst, na koncoch prstov a nosa (cyanózou), zrýchleným pulzom, zrýchleným dýchaním a slabosťou, pričom može dojsť až k úmrtiu dieťaťa.

Z tohto dôvodu by som na prípravu mlieka a všeobecne stravy nedoporučoval použitie vody z vodovodu a nedajbože z vlastnej studne pre malé deti do 6-12 mesiacov. Mám na to len jediný dôvod. Vodárenské spoločnosti nevedia garantovať obsah dusičnanov vo vode, pretože koncentrácia je nestála. Nestálosť spôsobujú vplyvy ako znižovanie hladiny spodnej vody, lokálne znečistenie vplyvom priemyselnej a poľnohospodárskej výroby, kyslé dažde a znečistenie ovzdušia, ľudská nezodpovednosť a ľahostajnosť voči životnému prostrediu... Jednoduchšie vodné filtre nedokážu dusičnany z vody odstrániť. Reverzná osmóza má v prípade dusičnanov 85% účinnosť, čo určite stačí a jednoduchým výpočtom zistíme, že do limitu 15mg/l by sme sa zmestili i pri kontaminácii 100mg/l na vstupnej hodnote, čo je jednonásobne prekročená štátna norma. Ale prečo by som svojmu dieťaťu nedal to najlepšie a tiež sa vraví, čert nikdy nespí...

Pár doporučení na záver. Keď budete dojčenskú vodu kupovať, všímajte si obsah dusičnanov - NO3 a dusitanov - HO4 na vignete. Tiež platí, že nie je voda ako voda a cena určite nie je rozhodujúcim ukazovateľom kvality. A možno zistíte, že tá najznámejšia a najnakupovanejšia dojčenská voda ich má podľa päť rokov starého rozboru v porovnaní s lacnejšou konkurenciou najviac ... Malému sme kupovali slovenskú dojčenskú vodu VITA AQUA, v Kauflande ju majú stále. Má nízku mineralizáciu, dusičnany 0,53mg/l a dusitany nezistené. :o) Pre tieto vlastnosti je vhodná na pitie nie len pre deti, ale aj dospelých a starších ľudí.

Určite sa treba zamyslieť nad otázkou, ako budeme riešiť obdobie, keď kŕmenie mliekom uplynie a dieťaťu začneme variť prvé jedlá. Ťahať balenia dojčenskej vody z obchodu nie je jednoduché a ekonomicky náročné. Stačí si spraviť prepočet a zistíme, že nás to okrem času, starostí, prevážania autom, skladovania a najmä vyrábania kopy ťažko likvidovateľného odpadu z PET fliaš, bude stáť stovky eur ročne navyše. Ideálnym riešením je zaobstaranie si reverznej osmózy, ktorá Vás od týchto starostí odbremení a doma budete mať kvalitnú, čistú vodu nie len pre dieťa, ale pre všetkých členov domácnosti a hlavne bude k dispozícii kedykoľvek a navždy.

 

 

 

© 2008 - 2018 Simaco Slovakia s.r.o. - Všetky práva vyhradené
Napíšte nám